ATIKSU ARITMA


İlke Mühendislik LTD ŞTİ., evsel yerleşimler, sanayi tesisleri, fabrikalar ve organize sanayi bölgeleri için fiziksel,kimyasal ve biyolojik arıtma tesisleri kurmaktadır. Evsel ve endüstriyel atıksuların arıtılması konusunda sunduğumuz hizmetler, fizibilite çalışmaları, planlama, proses tasarımı, projelendirme, mühendislik hizmetleri, laboratuar çalışmaları, ekipman ve malzeme temini, imalatı, inşaat işleri yapımı, tesis otomasyonu, süpervizyon, montaj, işletme ve bakım adımlarını içermektedir.

Altyapısı bulunmayan ve atıksu deşarj sorunu yaşayan, ürettiği atıksu kirlilik bakımından kanalizasyona deşarj standartlarını sağlamayan tüm işletmeler ve yerleşim birimleri için kullanılmak amacıyla geliştirilmiş biyolojik betonarme veya paket tip atıksu arıtma üniteleridir.

Sistemlerimiz paket ünitelerde 25 kişiden 2400 kişiye, betonarme ünitelerde 25 kişiden 5000 kişiye kadar değişen kapasitelerde kişi başına 200 lt/gün su tüketimine göre projlendirilmektedir. Sistemlerimizin tamamı yer altı veya yerüstünde kullanıma uygun olarak imal edilebilmektedir.Atıksuları, ardışık kesikli proseste, aktif çamur adı verilen mikroorganizma topluluğu kullanarak aerobik ortamda arıtır. Bu sistemde mikroorganizmalar, kirliliği oluşturan organik maddeleri besin olarak kullanarak onları su ve karbondioksite dönüştürür. Proses sonucu sistemde oluşacak aktif çamur az olduğundan, gelen sudaki kirliliğe bağlı olarak yaklaşık 4-5 ayda bir vidanjörle çekilir veya uygun ortam olması halinde gübre olarak kullanılabilir.

Atıksu kapasitesinin değişken olması halinde bile prosesin dengeleme yapısı sayesinde %98 arıtma verimi yakalanır ve "Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği" Evsel Nitelikli Suların Alıcı Ortama Deşarj Standart değerlerine uygun çıkış suyu sağlar. Çıkış suyu bahçe sulamasında kullanılabilir.

Paket tip ünitelerin imalatı uygun kalınlıkta, şekil verilmiş karbon çeliğinden yapılıp, yüzeyler kumlandıktan sonra iki kat epoksi boya ile korozyana karşı koruma sağlanmakta ve güzel bir görünüm oluşturulmaktadır.

Ürünlerimiz TSEK kalite uygunluk ve imalat yeterlilik belgelerine sahiptir.

Biyolojik atıksu arıtma üniteleri, villalar, siteler, turistik tesisler, fabrika ve sanayi kuruluşları, hastane ve askeri birlikler, konaklama tesisleri ve restaurantlar, çiftlik ve mezbahanelerde, toplu konutlarda, şantiye gibi geçici yerleşimlerde, köylerde, belde ve belediyelerde kullanılabilir.
 

 


Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2009