KARTUŞLU ÜNİTELER


 Suda bulunan askıda katı maddeler, tortu ve bulanıklık ile klor ve organik maddelerin giderilmesinde özellikle küçük debilerde kullanılan, az yer kaplayan ünitelerdir.

Suyla yıkanarak temizlenebilen paslanmaz çelik ve naylon filtreler veya suyun durumuna ve kullanım miktarına göre periyodik olarak değiştirilen polyester, polipropilen ve aktif karbon kartuşlarla birlikte kullanılırlar.

1 - 6 m³/h arasındaki debi değerleri için kullanılan kartuşlu filtre kapları polietilenden imal edilmektedir. Gövdesi şeffaf olduğundan filtre kartuşunun kirli olup olmadığı kap kısmı sökülmeden görülebilmektedir.


Kartuşlu üniteler seçim tablosu

  


ÇOK KARTUŞLU ÜNİTELER


Hacimlerine oranla yüksek arıtım kapasiteleri ile özellikle yer sorunu olan kullanıcılar için ideal olan kartuşlu sistemlerin kullanımı da (kartuşların değiştirilmesi ya da yıkanması) oldukça kolaydır.

Tek kartuşlu filtrelere oranla daha büyük kapasiteler için kullanılan çok kartuşlu tortu filtreler, suda bulunan pas, çamur, kum ve olması muhtemel diğer tortuları mikron seviyesine kadar filtre ederler. Kartuşlarda biriken kirlilik paslanmaz çelik filtrelerde kartuşların çıkarılıp yıkanması, polipropilen filtrelerde ise kartuş değiştirme ile giderilir. İstenmesi halinde otomatik (zaman veya fark basınç kontrollü) veya manuel ters yıkama sistemi adapte edilebilir.

10 - 360 m³/h arasındaki debilerde su arıtım kapasitesine sahiptirler. Paslanmaz çelik gövdeleri ile güvenilir, kullanım kolaylıkları (kartuş değiştirme ya da çıkartıp yıkama) açısından da kullanıcı için oldukça uygundurlar.

Yıkanabilir kartuşlar, 50 mikron arıtım hassasiyetine sahiptir. Komple naylon ve paslanmaz çelik filtrenin naylon bir kafesin içine yerleştirilmiş olduğu iki ayrı modeli bulunmaktadır. Artımı yapılan suyun durumuna göre periyodik aralıklarla çıkarılarak, kimyasal kullanmadan yıkanarak temizlenir ve tekrar takılarak kullanılırlar.

Polipropilen kartuşlar; 1, 5, 10 ve 20 mikron arasında arıtım hassasiyetine sahiptir.

Çok Kartuşlu Üniteler seçim tablosu

 

 


Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2009