DOZAJ ÜNİTELERİ


Farklı amaçlarla, çeşitli kimyasalların istenilen oranda otomatik olarak dozajlanmasını sağlayan ünitelerdir. Bu kimyasallar arasında, klor, pH düşürücü, pH yükseltici, korozyon ve kireç önleyici kimyasallar, flokulantlar sayılabilir.

On-off kumandalı dozaj pompası, hidrofor veya benzeri bir cihazdan kontak almak suretiyle çalışır. Elektromanyetik pompa üzerinde bulunan ayar düğmesi ile dozaj debisi manuel olarak ayarlanır.Debi kontrollü dozaj ünitesi, elektromanyetik oransal bir dozaj pompasına sahiptir. Bu pompa su hattına bağlanan ve belirli nitelikte sinyal veren su sayacından (debimetre) komut alarak hattan geçen debiye bağlı olarak dozajlama yapar.

pH kontrollü dozaj ünitesi, sensörü vasıtasıyla yaptığı ölçümde elde ettiği pH değerine bağlı olarak sahip olduğu elektromanyetik oransal pompa ile dozajlama yapar.

ORP kontrollü dozaj ünitesi, sudaki klor miktarını sensörü vasıtasıyla mV cinsinden ölçer. Ünite üzerinden ayarlanan değere bağlı olarak, klor miktarı ayarlanan değerin altına indiği anda sahip olduğu oransal pompa ile dozajlama yapar. 

 


Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2009